כתבות נספות

השקעה בנדל"ן- חלק א

נדלן למתחילים

מדריך מקוצר לרכישת נדל"ן

רקע כללי על ענף הנדלן ותיווך דירות בישראל

השקעות נדלן - מדוע כדאי לייצר הכנסה פסיבית מדמי שכירות

10 דברים שלא ידעתם על תיווך נדלן

האם מתווך זכאי לעמלת תיווך גם כאשר עסקת המכר בוטלה

מס רכישה

חיפוש בית באינטרנט

הסבר לנושא דמי מפתח

איך שומרים על ערך הבית?

איך מוצאים דירה בעיר הזו?

ביטוח דירה

חישוב מס שבח

נדלן - מילון מונחים

חוק מתווכי הנדלן

זהירות ערבות -שלשי בסדרה

השפעת שער הדולר

עיצוב פנים - מעצבי פנים

עיצוב מרפסת השמש הקטנה

 
 
מאגר מידע כללי דירות בחו"ל חדשים שותפים קניה השכרה ראשי

מילון חדש למונחי הדיור המוגן

נכתב על ידי אברהם אלון

דיור מובן: מילון למונחי הדיור המוגן

אם אתם שוקלים מעבר לבית דיור מוגן - כדאי לכם לשלוט במינוחים הבסיסיים שכל בית דיור מוגן נוגע בהם. למטרה זו ראה לאחרונה אור "דיור מוגן? דיור מובן" - המילון למונחי הדיור המוגן שראה אור על ידי בית שבעת הכוכבים

תוחלת החיים העולה, יחד עם הרצון של האוכלוסייה המבוגרת באיכות חיים משופרת, גורמים לפריחה גדולה בשוק הדיור המוגן. אולם התשובות על שאלות כמו: מהו דיור מוגן, כיצד מאתרים בית דיור מוגן המתאים לצרכי הדייר, מהם המאפיינים הרצויים מבית דיור מוגן, ועוד - אלה אינם כה ברורים.

בעקבות פניות רבות של מבוגרים וקרובי משפחתם החליטו ב"בית שבעה כוכבים" בהרצליה פיתוח להפיק ולפרסם מילון למונחי הדיור המוגן שיגשר בין המונחים המקצועיים לשפה היומיומית. המילון יופץ בחינם לכל דורש.

המילון "דיור מוגן? דיור מובן" נכתב ע"י אברהם אלון MBA, יועץ השיווק של בית שבעה כוכבים, חוקר ומתמחה בתחום איכות החיים בגיל השלישי, המשמש כמרצה באוניברסיטת ת"א. המילון מבהיר ומגדיר את המונחים המקצועיים הרווחים בתחום הדיור המוגן ואמור לפזר את הערפל הקיים.

לדברי אברהם אלון, "מילון המושגים מכיל את כלל המינוחים הרלוונטיים לתחום הדיור המוגן ואמור להקל על המתלבטים בשאלה האם לפנות למגורים בדיור המוגן. כמו כן, הבנת המושגים תקל על דיירים פוטנציאליים להשוות בין בתי דיור מוגן שונים".

מונחים לדוגמא מתוך המילון

דיור מוגן: מסגרת מגורים פתוחה המיועדת לבני הגיל המבוגר המתפקדים עצמאית. מאפשרת לדיירים לנהל את אורח חייהם כרצונם, תוך היעזרות בהגנות הרפואיות, הבטחוניות, הבטיחותיות ובמערכות השירותים שמציעה המסגרת. מאפיין נוסף - שורה ארוכה של פעילויות תרבותיות, חברתיות, בידוריות, לימודית וגופניות, רובן בתוך הבית, המוצעות לבחירתם החופשית של הדיירים.

דמי אחזקה חודשיים: תשלום מוסכם מראש שהדייר משלם מדי חודש עבור "סל שירותים" מוגדר שהוא מקבל מהבית. הרכב הסל מוגדר כמפורט בחוזה ההתקשרות של הדייר, וכל שינוי בו מחייב את הבית לקבל את הסכמת הדייר.

דמי כניסה: מסלול מיוחד למי שמתקשים לגייס את ההסכום הנדרש כפיקדון. במסלול זה משלם הדייר רק כ-60% מגובה הפיקדון המקורי. דמי הכניסה נשחקים אמנם תוך ארבע שנים, אך לדייר יש חזקה וזכות שימוש בדירה - עד 120!

הבאת תרופות: שירות יחודי הנהוג בחלק מבתי הדיור המוגן ובמסגרתו מתבצעת הבאת תרופות לדיירים על פי מרשמים שהם מחזיקים ברשותם מבתי המרקחת של קופות החולים השונות. שירות זה ניתן לכל דייר המעוניין בכך והוא חשוב במיוחד לאלה הנוטלים כמות גדולה של תרופות ובתדירות גבוהה.

חדר כושר: חדר או אולם בו מרוכזים מכשירים ומתקנים שונים המיועדים לשמור על התקינות והכושר הגופני של הדייירים ולשפר אותם. הפעילות בחדר הכושר מפוקחת מקרוב ומבוקרת על ידי מדריך שמתמחה בתחום ומונה על ידי הנהלת הבית. כדאי לדעת כי בחלק מן הבתים הקפידו להציב מכשירים המותאמים במיוחד לבני הגיל המבוגר ובכך למנוע נזקים העלולים להיגרם בעת השימוש במכשירים או במתקנים שאינם מתאימים.

יועץ מומחה: מלווה את המועמד מתחילת הקשר ועד להיכנסו לבית. כל יועץ מומחה עבר הכשרה מקיפה בנושאי הגיל המבוגר תוך הרחבת ההיבטים של הבדידות, החרדות, המגבלות בתפקוד היומיומי והמעבר מהבית לדיור מוגן.

מחלקה סיעודית: מחלקה מיוחדת ונפרדת המיועדת למי שאינם מסוגלים עוד להמשיך באורח חיים עצמאי וזקוקים לעזרה רפואית וסיעודית.

מרפאת כאב ורפואה אלטרנטיבית: בני הגיל המבוגר נזקקים לעיתים לטיפול מיוחד בכאבים ומיחושים הפוקדים אותם. בחלק מבתי הדיור המוגן הוקמו בצד המרפאה הרגילה גם מרפאה מיוחדת לטיפול בכאב ולטיפולי רפואה אלטרנטיבית. גם שירות זה נכלל בבתים מסויימים בסל השירותים, ובבתים אחרים אינו קיים כלל, או כרוך בתשלום מיוחד.

סיוע במעבר: לרשות הדיירים העומדים להיכנס לבית עומד ברוב הבתים סיוע מיוחד האמור להקל עליהם את המעבר. הסיוע מותאם אישית לצרכיו ולבעיותיו של כל דייר וכולל סיוע לוגיסטי, ארגוני, משפחתי או אחר. בבתים מסויימים אף הוכנה תוכנית רחבה ומקיפה יותר שנועדה לרכך ולהנעים את תהליך הקליטה וההתערות של הדיירים החדשים בבית.

סל שירותים: כל השירותים הניתנים על ידי הבית לדייריו. בדרך כלל קיימת הפרדה בין השירתים הנכללים בדמי האחזקה החודשיים (והם מוגדרים כסל השירותים) ובין אלה המחייבים תשלום מיוחד (ואשר מוגדרים כשירותים נוספים). בדרך זו יכול הדייר העתידי לשקול אילו שירותים שאינם כלולים בסל השירותים הוא מעונייין לקבל ועל איזה מהם הוא מוותר.

פיקדון: סכום כסף שהדייר מפקיד בידי הבית עבור זכותו לגור ביחידת הדיור עליה הוסכם בחוזה ההתקשרות. רובו של הסכום מוחזר לדייר או למשפחתו עם פינוי יחידת הדיור. גובה הפיקדון ו"שיעור השחיקה" (ר' להלן) נקבעים מראש בחוזה ההתקשרות.

פיקדון מופחת: האפשרות הניתנת לדייר להקטין את היקף הפיקדון, וזאת תמורת הגדלת אחוז השחיקה, או הגדלת התשלום של דמי האחזקה. החישוב המדוייק נעשה באופן פרטי מול כל דייר המבקש זאת.

שיעור השחיקה (חילוט): אחוז המוגדר מראש המופחת מדי שנה מהפיקדון, למשך תקופה מסוכמת כמפורט בחוזה ההתקשרות. בתום התקופה המוסכמת נפסקת השחיקה, גם אם הדייר ממשיך להתגורר בבית. רובו של הפיקדון מוחזר לדייר או לשאריו לאחר סיום שהותו של הדייר בבית.

תקופת ניסיון: ניתנת למי שמעוניין לבחון מקרוב הצטרפותו לבית. בתקופת הניסיון (בדרך כלל כשבוע עד שבועיים) ניתן להתרשם מכל הנעשה בבית, להכיר דיירים, לעמוד על טיב השירות ו"לנשום" את האווירה המאפיינת את המקום. תקופת הניסיון כרוכה בדרך כלל בתשלום מסויים, המוחזר ללקוח עם חתימת החוזה.

בעל תואר שני במינהל עסקים ובחינוך. עוסק במתן ייעוץ אסטרטגי ושיווקי. בעל התמחות מיוחדת בשיווק ובתפעול דיור מוגן,ובסוגיות איכות החיים בגיל הזהב. מרצה באוניברסיטת תל אביב ובמכללה האקדמית נתניה. מפרסם בקביעות מאמרים, שירים, פליטונים וסיפורים. מחבר הרומן "מריונטות".

מקור המאמר: www.articles.co.il מאמרים לשימוש חופשי.