מאגר מידע כללי דירות בחו"ל חדשים שותפים קניה השכרה ראשי

המשכנתא חונקת

נכתב על ידי ישראל כהן

נכתב ע"י רז גולדשטיין מנכ"ל MSC


החלום של בית משלך , גורם למשפחות רבות לרכוש דירות עם משכנתא גבוהה, ללא יכולת כלכלית להחזיר אותה. גם משבר ההיי-טק לאחר התפוצצות הבועה , גרם למשפחות רבות לאבד את דירות היוקרה שרכשו , וכעת, כשאין עבודה , או עובדים בשכר נמוך בהרבה, מהמשכורת הגבוהה שהייתה נהוגה בהיי-טק בעבר, לא ניתן לשלם את המשכנתא, שנלקחה בדרך כלל לתקופות קצרות, עם החזרים גבוהים .

כיום הבנקים מציעים למכירה כ 1500 דירות . כאשר בפריפריה הן נמכרות במכירים נמוכים ביותר ולעיתים בשווי של 50% מערכם האמיתי.
לדוגמא : דירת 3 חדשרים בקריית מלכי נמכרה ב 31,000$ במקום ב 40,000$
דירת 4 חדרים בראשון נמכרה ב 82,000$ במקום ב 110,000$

לעומתן , דירות היוקרה נמכרות במחירים גבוהים . (בשל תהליך ההתמחרות , מחיר הדירה מכונס נכסים יכול להיות גבוה ממחיר השוק).

אנו נתקלים בשינוי בפערים גדולים בין הפריפריה למרכז הארץ, כאשר בפריפריה ישנה הגירה שלילית בחמש שנים האחרונות, עם ירידה של 60% בניצול המשכנתאות. הישובים הבולטים הם שדרות, מצפה רמון , דימונה, ירוחם, ערד בדרום , ונצרת עילית, חצור , טבריה ועפולה בצפון.
בחיפה עוקלו כ 154 דירות ואילו בת"א רק 31 , בבאר שבע עוקלו 80 דרות ובהרצליה רק 10.

כיום יש כשני מיליון לווים , מתוכם 6.5% מתקשים בתשלומי המשכנתא!
בנגב ובגליל המצב קשה בהרבה משאר הארץ.

צריך לדעת שלאחר 6 חודשים בהם המשכנתא לא משולמת, הבנק יכול לעקל את הדירה ולפנות לכונס נכסים בכדי למכור אותה !

חשוב שכל משפחה, בטרם תרכוש דירה משלה, תבדוק היטב את היכולת הכלכלית שלה, ואת מרווחי הביטחון הכלכליים , לפני שתתחייב למשכנתא גדולה. חשוב לקחת בחשבון תקופות משבר, כגון פיטורים מעבודה.......
אנו ממליצים להיעזר במומחים למשכנתאות שזה עיסוקם, ולבנות איתם מסלול כלכלי נבון שלוקח בחשבון את עלות הדירה, הון עצמי ויכולת החזר, שלוקחת בחשבון את כל כלכלת המשפחה (עם מקדמי ביטחון סבירים).

במסגרת עבודות הייעוץ שאנו מבצעים לבעלי דירות עם משכנתא, אנו נתקלים במקרים רבים של משפחות המתקשות בהחזרי המשכנתא,כאשר הבעיה נובעת מתכנון לקויי של הוצאות המשפחה, ובתשלומי משכנתא הגבוהים מיכולת ההחזר האמיתית של המשפחה. אנו מוצאים שהמשכנתא נלקחה ללא מרווחי בטחון , ללא התייחסות לכך שהתשלום החודשי בדרך כלל עולה בהתאם לשיעור האינפלציה.....
במצבים רבים ניתן לתקן ולבצע התאמה של המשכנתא לכלכלת המשפחה.
במצבים חריגים , יש למכור את הדירה מיידית, ולמזער את הנזק. חשוב לדעת שברגע שהדירה נמכרת ע"י הבנק, המחיר הנמוך וההוצאות הגדולות שהבנק ועו"ד גובים , גורמים להפסדים גדולים נוספים !!!!

נכתב ע"י רז גולדשטיין יו"ר MSC לקבלת יעוץ ופרטים נוספים משכנתא

מקור המאמר: www.articles.co.il מאמרים לשימוש חופשי.