מאגר מידע כללי דירות בחו"ל חדשים שותפים קניה השכרה ראשי

האם שיפוץ מעלה את ערך הבית?

נכתב על ידי יואב איתיאל

יש קוני בתים האוהבים "לעבור עם המזוודות", ויש אלה שאוהבים לקנות נכס ישן, לשפץ אותו ולהשביח את ערכו. יש ש"דוחים את הקץ" וחיים בבית שנים מבלי לשנות אותו כהוא זה, ויש שתמיד עובדים על פרויקט שיפורים זה או אחר. כל אחד, וטעמו, כל אחד ונטיותיו.


איזור ותיק כמו זכרון יעקב והסביבה, בו רבים מן הבתים נבנו לפני עשרות שנים, הוא איזור בו מספר השיפוצים גדול יחסית. בקרו בחנויות חמרי ומוצרי הבניין באזור, התרשמו מהתנועה בהם ותיווכחו גם אתם. יש גם לזכור כי מחירי הקרקע באזור האמירו מאד בשנים האחרונות, ותורמים למוטיבציה של בעלי הבתים או רוכשים חדשים להשביח את הנכס על ידי שיפוצו ושידרגו. וכמובן, באזור כמו שלנו העובדה כי נכסים רבים הינם צמודי קרקע, מגדילה את האפשרויות לשיפוץ, הרחבה ושדרוג כיד הדמיון הטובה.


האם שיפוץ מעלה את ערך הבית? בודאי. אבל לא כל שיפוץ. שיפוץ שנעשה בצורה חובבנית יכול להרתיע דווקא רוכשים פוטנציאלים. כך גם לעיתים שיפוץ הנראה בעליל כעבודת קוסמטיקה בלבד. מקובל לסבור כי שיפוץ של אזורי המטבח וחדרי האמבטיה הינו שיפוץ המחזיר את ההשקעה ואף מעלה את ערך הנכס. שיפוץ של אזורים אחרים בבית - לא תמיד.


תוספת שטחי מגורים בבית אף היא השקעה נבונה. במיוחד נכון הדבר כאשר מדובר בהרחבת בית ישן שנבנה לצרכים ולצניעות "של פעם". כן, המשפחה הישראלית הממוצעת הרוכשת בית באיזור זכרון יעקב בנימינה מחפשת בית של 5-6 חדרים בשטח של 150-200 מ"ר ויותר, ואילו עד שנות הששים נבנו בתים כאלה בארץ בגודל של 2-3 חדרים ובשטח של 60 עד 100 מ"ר, ואף פחות. ראינו בתים כאלה בשכונות כמו המושבה ונווה שלו (שיכון צפון) בזכרון יעקב משודרגים מהסטנדרד של פעם לקוטג'ים עכשוויים, תוך שמחיר השוק שהשיגו לבסוף גבוה בהרבה מערך הנכס והתאמתו לעלית המחירים הכללית ובתוספת עלות השיפוץ.


גם שכונות צעירות יותר כמו נווה הברון ואפילו גבעת עדן שבנייתה החלה רק בתחילת שנות התשעים עוברות גל של שיפוצים, ושוב, תופעה דומה - נכסים שהותאמו באמצעות שיפוץ ל"סטנדרד 2007" זוכים למחירים גבוהים. בית בשכונת גבעת עדן המזרחית שנרכש אך לפני כשלוש שנים בכ- 340 אלף דולר ועבר שיפוץ ושדרוג מקיף ביותר שאנחנו מעריכים אותו בכ- 100 אלף דולר, נמכר לאחרונה במחיר המתקרב ל- 600 אלף דולר. לעומת זאת, בשכונות כמו נווה רמז ונווה שרת עלו אמנם ערכי המגרשים בשיעור ניכר אבל לא נרשמו עסקאות בהן אנחנו יכולים להצביע על כך שהשיפוץ העלה מאד את ערך הבית לאחר ששוקללה ההוצאה הניכרת על שדרוג הבית.


ויש לזכור, כמובן, ששיפוץ הבית לא נעשה רק כדי להעלות את ערך השוק שלו. התאמתו לסטנדרד החיים המשתנה ולצרכי המשפחה הגרה בו אף הם שיקולים נכבדים בהחלטה אם לשפץ או למכור את הבית כפי שהוא ולעבור לבית חדש. לעיתים אוהבים וקשורים לסביבה הקרובה, ומעדיפים לשפץ מאשר להתנתק מהסביבה הנוחה, והאהובה.

יואב איתיאל הוא מבעלי בראל נכסיםסוכנות הנדל"ן הדינמית והגדולה ביותר שמרכז הפעילות שלה באזור זכרון יעקב ליואב איתיאל חזר ארצה בשנת 2002 לאחר 17 שנה בארה"ב ומאחוריו למעלה מ-20 שנות ניסיון בשיווק בינלאומי. איתיאל הוא בוגר הטכניון (1985) בארכיטקטורה ובינוי ערים.

מקור המאמר: www.articles.co.il מאמרים לשימוש חופשי.